Неділя, 18.02.2018, 06:00 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Головна » 2014 » Березень » 4 » Стан соціально-трудових відносин на ДНВП «Цирконій» тимчасово стабілізувався
10:25
Стан соціально-трудових відносин на ДНВП «Цирконій» тимчасово стабілізувався

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Дніпропетровській області (далі – Відділення НСПП) сприяє вирішенню колективного трудового спору між найманими працівниками державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області та адміністрацією державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області (далі – ДНВП «Цирконій»), зареєстрованого 10.02.2012 розпорядженням Національної служби посередництва і примирення № 027-р.

Неврегульованою залишається одна вимога найманих працівників ДНВП «Цирконій», а саме: «3) керуючись вимогами п. 1.34 Генеральної та п. п. 6.1.1, 6.13, 8.5 Галузевої угоди та згідно п. п. 1.1, 1.7 діючого колективного договору відновити виробничу діяльність підприємства та забезпечити підприємство матеріальними та енергетичними ресурсами для виконання виробничих програм (строк виконання – до 01.02.2012 р.».

У 2002 році ухвалою господарського суду Дніпропетровської області було порушено справу про банкрутство ДНВП «Цирконій». До кінця 2008 року планувалося завершити процедуру санації підприємства і включити його до складу концерну «Ядерне паливо України», проте строк санації був продовжений.

Фінансування ДНВП «Цирконій» з Державного бюджету було припинено внаслідок прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2011 № 37, що встановила заборону фінансування за рахунок бюджетних коштів підприємств, стосовно яких порушено справу про банкрутство. Після цього ситуація на підприємстві загострилася.

Збиткова діяльність ДНВП «Цирконій» пояснюється:

-         зменшенням обсягу випуску та реалізації цирконієвої продукції через відсутність обігових коштів;

-         припиненням фінансування підприємства за бюджетною цільовою програмою 1101080 за КЕКВ 1310;

-         зміщенням термінів реалізації цирконію та гафнію металевих з галузевого резерву;

-         незавантаженістю виробничих потужностей, переобтяженістю цирконієвого виробництва об’єктами, що безпосередньо не задіяні у виробничому процесі;

-         непід’ємним тягарем податків і обов’язкових платежів.

Таким чином, ДНВП «Цирконій» упродовж тривалого часу перебуває у вкрай складному фінансово-економічному становищі: основна виробнича діяльність зупинена, рахунки підприємства знаходяться під арештом. Внаслідок цього на підприємстві регулярно утворюється заборгованість із виплати заробітної плати, яка виступає основним чинником дестабілізації стану соціально-трудових відносин. Заробітна плата виплачується частинами вже на протязі кількох років через відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби та Головне управління Державної казначейської служби у Дніпропетровській області. При цьому казначейство кожного разу затримує кошти, передбачені на погашення заборгованості із зарплати. В зв’язку з цим наймані працівники ДНВП «Цирконій» неодноразово мали наміри щодо проведення акцій соціального протесту.

Упродовж 2014 року було проведено ряд узгоджувальних зустрічей фахівців Відділення НСПП з представниками органу, уповноваженого представляти інтереси найманих працівників ДНВП «Цирконій» у колективному трудовому спорі, адміністрації підприємства, Дніпродзержинської міської ради, Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Під час цих зустрічей було з’ясовано, що постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 931 «Про внесення зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року № 571» передбачене бюджетне фінансування заходу «Технічне переоснащення ДНВП «Цирконій» для виробництва двоокису цирконію та утримання об’єктів незавершеного виробництва» в обсязі 7,0 млн. грн. Для забезпечення зазначеного фінансування видано спільний наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 № 1057/1199 «Про затвердження паспорту бюджетної програми КПКВК 1101080 «Заходи з реалізації державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України» на 2013 рік». Проте зазначений наказ надійшов до Міненерговугілля від Мінфіну лише 08.01.2014. У зв’язку з закінченням бюджетного періоду 2013 року та невчасним наданням мінфіном зазначеного паспорту бюджетної програми ДНВП «Цирконій» не отримало відповідних бюджетних коштів, які планувалося спрямувати на виплату заборгованості із заробітної плати працівникам підприємства.

З метою врегулювання питання, у рамках виконання протокольного рішення наради Міненерговугілля щодо проблем ДНВП «Цирконій» від 15.01.2014, ДП «СхідГЗК» надано ДНВП «Цирконій» зворотню фінансову допомогу в обсязі 3,3 млн. грн.

В зв’язку з тим, що станом на 22.01.2014 казначейство не виплатило кошти працівникам, на своєму засіданні профспілковий комітет ДНВП «Цирконій» прийняв рішення про проведення акції протесту перед будівлею Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровської області 23 січня 2014 року. Члени профспілкового комітету, представники цехів, які прийняли участь в засіданні профспілкового комітету, відмітили, що в результаті невиплати заробітної плати за 8 місяців 2013 року (травень-грудень) у колективах склалася дуже напружена ситуація, 18 робітників цеху № 12 повідомили про намір щодо проведення голодування.

В результаті взаємодії профспілкового комітету ДНВП «Цирконій» з Дніпродзержинською міською радою, Дніпропетровською обласною державною адміністрацією та за участю Відділення НСПП питання було вирішено до кінця робочого дня. Домовилися, що профспілка призупинить протестні дії при отриманні від Дніпропетровської обласної державної адміністрації гарантії щодо перерахування кожного дня на рахунок підприємства 500 тис. грн. для скерування їх на погашення боргу із виплати заробітної плати працівникам ДНВП «Цирконій».

Таким чином, найманим працівникам ДНВП «Цирконій» була виплачена заборгованість із заробітної плати за травень, червень, липень та частину серпня 2013 року.

Проте залишилася група найманих працівників ДНВП «Цирконій» (цех №12) у кількості 18 осіб, які мали наміри 03 лютого 2014 року розпочати голодування на території підприємства через затримку із виплати заробітної плати.

Фахівцями Відділення НСПП були терміново підготовлені та направлені письмові попередження про порушення законодавства про колективні трудові спори (конфлікти) найманим працівникам ДНВП «Цирконій» (які є учасниками акції протесту у вигляді голодування), а також повідомлення для усіх зацікавлених осіб – директора та голови первинної профспілкової організації підприємства, голови Дніпродзержинської міської ради, голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

03 лютого 2014 року працівниками Відділення НСПП було здійснено відрядження до міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області з метою зустрічі з найманими працівниками ДНВП «Цирконій», які 03 лютого 2014 року розпочали голодування у зв’язку з затримкою виплати заробітної плати.

Спочатку фахівці Відділення зустрілися з генеральним директором ДНВП «Цирконій», який з приводу даної ситуації повідомив, що 28.01.2014 зустрічався з найманими працівниками, які є ініціаторами голодування, і запевнив їх, що кошти, передбачені урядовим документом, надійдуть найближчим часом. За пропозицією генерального директора, 14 найманих працівників домовилися про перенесення голодування на 10.02.2014. За цей час, сподівався керівник, і як його завірили у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України, кошти надійдуть обов’язково.

Однак частина працівників у кількості 4 осіб, які не були присутніми на зустрічі з керівником підприємства, від своїх намірів не відмовились і, як раніше планувалось, 03.02.2014 розпочали голодування.

При зустрічі з ініціаторами голодування фахівці Відділення НСПП з’ясували, що незважаючи на інформування голови Дніпродзержинської міської ради та генерального директора ДНВП «Цирконій» про заплановане голодування, дані дії мають всі ознаки страйку. Оскільки поняття та проведення страйку передбачено Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», то начальник Відділення НСПП роз’яснив найманим працівникам передбачені норми, особливо зробивши наголос на правових наслідках таких дій. За результатами конструктивного діалогу з фахівцями Відділення НСПП наймані працівники ДНВП «Цирконій» у кількості 4 осіб призупинили голодування до 10.02.2014.

Разом з цим, під особистий підпис 13 осіб з тих, що збиралися голодувати, ознайомились з письмовим попередженням про порушення чинного законодавства (лист Відділення від 28.02.2014 № 07-02/02-09/08), підготовлений Відділенням НСПП.

10.02.2014 була проведена узгоджувальна зустріч начальника Відділення НСПП Чуба І.А. з радником голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Сергєєвим В.В., який висловив подяку за проведену Відділенням НСПП роботу по налагодженню ситуації на ДНВП «Цирконій» та за те, що вдалося досягти домовленості з найманими працівниками підприємства щодо утримання від голодування.

На завершення узгоджувальної зустрічі Чуб І.А. зазначив, що Відділення НСПП, враховуючи позитивні результати робочих зустрічей та усі обставини складної ситуації на підприємстві, продовжить тісну співпрацю з усіма сторонами соціально-трудових відносин.

До кінця лютого 2014 року тривав переговорний процес, метою якого було попередження акції соціального протесту у вигляді голодування окремої групи найманих працівників підприємства ДНВП «Цирконій». Всього з 10 до 27 лютого 2014 року відбулося 7 узгоджувальних зустрічей, в яких приймали участь фахівці Відділення НСПП, наймані працівники ДНВП «Цирконій», генеральний директор, голова первинної профспілкової організації підприємства.

Керівник ДНВП «Цирконій» повідомив, що підписав усі необхідні документи щодо продажу партії продукції підприємства й очікує надходження відповідних коштів. Він неодноразово просив найманих працівників зачекати надходження коштів від продажу продукції на протязі кількох днів, а працівники, в свою чергу, кілька раз переносили дату поновлення голодування, приймаючи до уваги запевнення генерального директора. Також вони обговорювати дату поновлення голодування на конференції трудового колективу ДНВП «Цирконій» 19.02.2014.

Востаннє працівники ДНВП «Цирконій» вирішили зачекати надходження коштів, які повинні бути спрямовані на виплату заборгованої заробітної плати, до 27.02.2014.

27.02.2014 проведено узгоджувальну зустріч працівників Відділення НСПП з лідером ініціативної групи, що призупинила голодування на ДНВП «Цирконій», в якій були підведені остаточні підсумки щодо намірів групи найманих працівників, а саме: враховуючи реалії нинішньої ситуації в державі, наймані працівники підприємства вирішили на невизначений термін призупинити свої наміри щодо голодування.

Разом з цим, працівники ДНВП «Цирконій» направили лист Голові Верховної Ради України, де виклали проблеми свого підприємства: ДНВП «Цирконій» потребує невідкладного вжиття заходів для відновлення його виробничої діяльності шляхом виведення з процедури банкрутства.

         Відділення Національної служби посередництва і примирення в Дніпропетровській області продовжує співпрацювати з усіма сторонами соціального діалогу, який має місце на ДНВП «Цирконій», буде постійно відслідковувати ситуацію на підприємстві та сприяти стабілізації стану соціально-трудових відносин в межах своєї компетенції.

Переглядів: 306 | Додав: nspp-dnepr | Рейтинг: 0.0/0